İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar yolları enfeksiyonu, Normal bir insanın idrarında bakteri bulunmazken mesane ve böbreğe ulaşan bakteriler idrar içerisinde koloni oluşturarak idrar yolları enfeksiyonuna neden olmaktadır. İdrar yolları enfeksiyonu yüzde 95 bu şekilde olmaktadır ve genel olarak enfeksiyonu e-coli bakterisi neden olur. En yaygın görülen idrar yolu enfeksiyonu sistittir. Sistit Sadece mesanede ortaya çıkan enfeksiyon türüdür. Fakat bu enfeksiyon böbrekleri ve idrar kanalında da etki ortaya çıkarabilir. İdrar yolu enfeksiyonu orada da hasar meydana getirirse bu enfeksiyon türüne piyelonefrit adı verilir. Piyelonefrit ayrıca üst idrar yolu enfeksiyonu olarak da adlandırılır. Sistit enfeksiyonu enfeksiyonuna göre daha az risk taşımaktadır. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonu daha çok kadınlarda rastlanmaktadır. Çünkü kadınlarda bulunan idrar taşıyan kanal erkeklerin idrar taşıyan kanalından daha kısadır. Bu yüzden mikroplar daha kolay vücuda girip enfeksiyona yol açabilir. Kadınlarda daha çok görülmesinin bir diğer nedeni de menopoz döneminde östrojen seviyesi azalır böylece idrar yolunun zarı incelir. Böylece daha kolay bakteri, mikrop girişi olur ve enfeksiyon riski artar.

Hamilelik döneminde idrar yolu enfeksiyonu oluşma riski yok değildir. Fakat hamilelik döneminde olan kadınlar daha kolay enfeksiyonlara yakalanabilir çünkü vücudu daha hassastır. Buda hem anneye hem de bebeğe zarar verebilir. Hamileyseniz idrar yolları enfeksiyonu belirtileri varsa hemen doktora başvurmalısınız.

İdrar yolu enfeksiyonu neden olur?
 • Genital organların bakteri ve mikroorganizmalara maruz kalması ve bu canlıların mesaneye ulaşması ile enfeksiyon başlar. Bu bakteriler halka açık alanlarda kullanılan tuvaletlerden bulaşma riski yüksektir.
 • İdrar yolu enfeksiyonları bazen doğuştan gelen nedenlerden dolayı idrar yolu anormalliklerinden dolayı ortaya çıkabilir. Yeni doğan bazı bebeklerde idrar idrar yolunda birikir ve enfeksiyonuna yol açar.
 • İdrar yolunun tıkanması daha enfeksiyona yol açmaktadır. Çünkü prostat büyümesi ve böbrek taşı oluşumundan sonra idrar yolu tıkanır ve idrar mesanenin içerisinde bekledikçe enfeksiyona yol açar.
 • Baskılanmış bağışıklık sistemi İdrar yolu enfeksiyonun diğer sebeplerinden biridir. Örneğin şeker hastalarında bakterilere karşı koruma daha zayıf olduğu için ve sık idrara çıktıkları için idrar yolu aksiyon ona yakalanma olasılıkları daha yüksektir.
 • Bazen gerekli durumlarda hastaya idrarını yapamadığı için sonta takılmak zorunda kalınır. Buda kişide idrar yolu enfeksiyonu ortaya çıkma riskini arttırmaktadır.
 • Doğum kontrolü yöntemlerinden bazıları idrar yollarında enfeksiyona yol açabilir. Örneğin diyafram ve spermatisid (süper öldürücü) kullananlar daha sık idrar yolları enfeksiyonuna yakalanır.
 • Ayrıca cinsel olarak aktif kişiler de kadın erkek fark etmez geçer iki grupta daha kolay idrar yolları enfeksiyonuna yakalanır.
İdrar yolları enfeksiyonu belirtileri nelerdir?
 • Çok sık idrara çıkma ihtiyacı duyma. Bu durum o kadar çok olur ki daha yeni tuvaletten çıkmanıza rağmen tekrar tuvalete çıkma ihtiyacı duyarsınız.
 • İdrar yaptığınız sırada genital organlarınız da yanma ve ağrı hissedilir.
 • Karın alt bölgesinde şişkinlik, baskı ve rahatsızlık hissedersiniz.
 • Bel de ağrılar ortaya çıkabilir. Ayrıca pelvik bölgede de ağrılar ortaya çıkabilir.
 • Eğer böbreğiniz de taş veya kum benzeri yapılar varsa idrar kanlı olabilir. Veya idrar bulanık, ağır kokulu idrar şeklinde görülebilir.
 • Uzmanlara göre; ateşiniz var ise mide bulantısı ve kusma bulgularına sahipseniz, sırtın tek tarafında kaburga alt kısmında şiddetli batma ve nefes kesen ağrılarınız varsa hemen doktora başvurmalısınız. Ayrıca böbrek rahatsızlığı bağışıklık sistemi zayıflığı olan veya diyabet hastalarının Ayrıca 65 yaş üzeri kişiler diğer belirtiler görülüyor ise hemen doktora başvurmalıdır.
Çocuklarda idrar yolları enfeksiyonu belirtileri nelerdir?
 • Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonuna E.coli bakterisi sebep olmaktadır.
 • Yapılan araştırmalara göre her sene çocuk nüfusunun yüzde 3'ü idrar yolları enfeksiyonuna yakalanmaktadır.
 • Erkek bebekler kız bebeklere göre daha çok risk altındadır. Fakat bu durum erişkinlerde ise tam tersi şeklindedir.
 • Çocuklarda da idrar yolu enfeksiyonu tıpkı büyüklerde olduğu gibi idrar yaparken ağrılı yanma oluşmaktadır. Ayrıca çocuklarda da idrar ağır kokulu Bulanık renkli veya pembe kanlı şeklinde görülebilir.
 • Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonundan dolayı iştahsızlık huysuzluk altına kaçırma gibi belirtilerde ortaya çıkabilir. Ayrıca herhangi bir grip ve soğuk algınlığı hastalığı olmadan ateşinin yükselmesi de görülen belirtiler arasındadır.
 • Çocuklarda da sırtın bir bölümü ve karın alt kısmında ağrılar ortaya çıkabilir. Ayrıca çocuklarda sık sık idrara çıkma isteği duymaktadırlar.
 • İdrar yolu enfeksiyonunda çocuklarda idrar tahlili istenmektedir. Bu idrar tahlilinden doğru sonuç alınabilmesi için genital organın numune alınmadan önce antiseptik bezle silinmesi ve idrar örneği idrar yaparken başta değil idrarın ortasında alınmalıdır.
 • Çok sık idrar yolu enfeksiyonuna yakalanıyor iseniz doktor mesanenizi incelemek için sistoskopi yöntemi uygulayabilir. Ayrıca doktor İdrar yolu enfeksiyonlarının görülmesinin genetik anormalliklerle bağlantılı olup olmadığının görebilmek için film veya ultrason da isteyebilir.
 • Antibiyotik tedavisine başlayabilirsiniz. Fakat doktor kontrolünde ve doktorun önerdiği süre içerisinde yapmalısınız.
 • İlaç tedavisinin yanında evde kompres yaparak mesanedeki ağrıyı hafifletir bilirsiniz. Ayrıca kızılcık suyu da enfeksiyona karşı vücuda direnç kazandırdığı için tüketmeniz de bir sakınca yokturdur. Özellikle sık sık idrar yolu enfeksiyonuna yakalanan bayanlar kızılcık suyu içmelidir.
Son Güncelleme : 30.10.2018 09:44:39
İdrar Yolu Enfeksiyonu ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Sayfayı Düzenle Düzenleme Geçmişi

İdrar Yolu Enfeksiyonu Yorumları

şifre Kırmızı sayı

0 Yorum Yapılmış "İdrar Yolu Enfeksiyonu"

Kayıtlı yorum bulunamadı ilk yorumu siz ekleyin
Bağırsak Enfeksiyonu Kaç Gün Sürer
Bağırsak Enfeksiyonu Kaç Gün Sürer
Bağırsak Enfeksiyonu Kaç Gün Sürer; Bağırsak enfeksiyonu bir tür virüs, bakteri ya da parazitlerin oluşması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Tedavisi yapılmazsa hastalık ciddi sorunlara yol açabilmektedir.Bu hastalığa yol açan birkaç bakteri türü...
Kandaki Enfeksiyon Nasıl Geçer
Kandaki Enfeksiyon Nasıl Geçer
Kanda enfeksiyon nasıl geçer, oluşan mikrobun kan ya da vücut sıvılarında çoğalması nedeniyle ortaya çıkan bir enfeksiyon türüdür. Virüs, bakteri ve farklı mikroplar sebebiyle oluşabilir. Oluşan bakteri, virüs ya da mikrop kan yolunu kullanarak vücut...
Vücuttaki Enfeksiyon Nasıl Atılır
Vücuttaki Enfeksiyon Nasıl Atılır
Vücuttaki enfeksiyon nasıl atılır, Enfeksiyon pek çok organda meydana gelebilir. Bazen idrar yollarında bazen boğaz da bazen de mide de görülebilen enfeksiyonun türü de hastalığın oluştuğu bölgeye göre değişmektedir. Enfeksiyonun mutlaka tıbbi bazı y...
Akciğer Enfeksiyonu İyileşme Süreci
Akciğer Enfeksiyonu İyileşme Süreci
Akciğer enfeksiyonu iyileşme süreci, Oldukça hassas bir süreçtir ve özenli bir bakım ve tedavi yöntemi ister. Akciğer enfeksiyonu diğer enfeksiyonlar gibi sıradan değildir. Hayati bir organ olan akciğer, enfeksiyon gibi bir durumda sonucu ölümle nokt...
Ayak Enfeksiyonu
Ayak Enfeksiyonu
Ayak enfeksiyonu her yaşta kişinin başına gelebilen bir durumdur. Ayak enfeksiyonu sık rastlanan bir enfeksiyon çeşididir. Erken tedavi edilmesi son derece önemlidir. Aksi taktirde ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Ayak enfeksiyonunun oluşmasına se...
Enfeksiyon Çeşitleri
Enfeksiyon Çeşitleri
Enfeksiyon Çeşitleri, Vücutta bulunan organizmalarda hastalığa neden olan mikropların yayılmasına enfeksiyon denir. Enfeksiyonun genel belirtisi vücutta meydana getirdiği yüksek ateştir. Vücuda giren yabancı maddelere veya zehirli maddelere karşı vüc...
Gebelikte Kanda Enfeksiyon
Gebelikte Kanda Enfeksiyon
Gebelikte kanda enfeksiyon, sepsis ya da kan zehirlenmesi olarak bilinen ve hayati tehlike yaratan bir rahatsızlıktır. Mutlaka acil müdahale gerektirir. Şiddetli hastalık geçirenler, bağışıklık sistemi problemi olanlar, açık ve büyük yarası olanlar k...
Akciğer Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi
Akciğer Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi
Akciğer enfeksiyonu bitkisel tedavi; Oldukça merak edilen konular arasındadır. Akciğer gibi hayati bir organın enfeksiyona maruz kalması oldukça ciddi bir durumdur. Eğer önlem alınmazsa akciğer enfeksiyonu daha da ilerleyerek dönüşü olmayan hastalıkl...
İdrar Yolu Enfeksiyonu Kasık Ağrısı Yaparmı
İdrar Yolu Enfeksiyonu Kasık Ağrısı Yaparmı
İdrar yolu enfeksiyonu karın ağrısı yaparmı, sık karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alırken; idrarda bulunan enfeksiyon birçok probleme sebebiyet verir. Genellikle kadınlarda karşılaşılan problemler içerisinde yer alırken kasıkta ağrı, karın ağrı...
Doğum Sonrası Enfeksiyon
Doğum Sonrası Enfeksiyon
Doğum sonrası enfeksiyon; riskini tüm anne adayları taşımaktadır. Bebeğini en kısa zamanda sağlıklı bir şekilde kucağına almak isteyen anne adaylarının karşısına hiç ummadıkları bir sağlık sorunu yani doğum sonrası enfeksiyonu çıkabilir. Enfeksiyon h...
Bebeklerde Akciğer Enfeksiyonu
Bebeklerde Akciğer Enfeksiyonu
Bebeklerde akciğer enfeksiyonu; Maalesef hiçte hoş bir durum değildir. Bebeklerde akciğer enfeksiyonu oldukça ciddi ve önlem alınmazsa sonucu dönüşü olmayan hastalıklar ve hatta ölümle bile sonuçlanabilen bir hastalıktır. Genellikle çok hassas olan b...
İdrar Yolu Enfeksiyonu Ameliyatı
İdrar Yolu Enfeksiyonu Ameliyatı
idrar yolları enfeksiyonu ameliyatı; İdrar yolları enfeksiyonu erkeklere oranla kadınlarda çok daha fazla görülmektedir. Gerek çocuklarda gerekse yetişkinlerde tedavisine dikkat edilmesi gereken rahatsızlıklardandır. İdrar yolları enfeksiyonu genelde...

 

Bağırsak Enfeksiyonu Kaç Gün Sürer
Kandaki Enfeksiyon Nasıl Geçer
Vücuttaki Enfeksiyon Nasıl Atılır
Akciğer Enfeksiyonu İyileşme Süreci
Ayak Enfeksiyonu
Enfeksiyon Çeşitleri
Gebelikte Kanda Enfeksiyon
Akciğer Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi
İdrar Yolu Enfeksiyonu Kasık Ağrısı Yaparmı
Doğum Sonrası Enfeksiyon
Bebeklerde Akciğer Enfeksiyonu
İdrar Yolu Enfeksiyonu Ameliyatı
Çocuklarda Akciğer Enfeksiyonu
Yüzde Enfeksiyon
İdrar Yolu Enfeksiyonu Akıntı
Burun Enfeksiyonu
Bağırsak Enfeksiyonu İlaçları
Ameliyat Enfeksiyonu
İdrar Yolu Enfeksiyonu İlaçları
İdrar Yolu Enfeksiyonu Bel Ağrısı Yapar Mı
Bakteriyel Enfeksiyon
Kanda Enfeksiyon
Enfeksiyon Zinciri
Hastane Enfeksiyonu
İdrar Yolu Enfeksiyonu Antibiyotik
Vücutta Enfeksiyon
Bebeklerde Kanda Enfeksiyon
Hamilelikte Kanda Enfeksiyon
Geçmeyen Boğaz Enfeksiyonu
Cmv Enfeksiyonu
Popüler İçerik
Çocuklarda Akciğer Enfeksiyonu
Çocuklarda Akciğer Enfeksiyonu
Çocuklarda akciğer enfeksiyonu, Büyüklerde görülen akciğer enfeksiyonuna göre daha tehlikelidir. Bunun sebebi çocukların dışarıya verdikleri tepki büy...
Yüzde Enfeksiyon
Yüzde Enfeksiyon
Yüzde Enfeksiyon, zararlı bakteri ve virüslerin yüz bölgesindeki doku hücrelerinde yer edinmesiyle meydana gelen hastalıktır. Birtakım sebeplerle birl...
İdrar Yolu Enfeksiyonu Akıntı
İdrar Yolu Enfeksiyonu Akıntı
İdrar Yolu Enfeksiyonu Akıntı:İdrar yolu enfeksiyonu çocuk, kadın ve erkekleri etkileyen bir rahatsızlıktır. İdrar yolu böbrekleri, idrar kanallarını,...
Burun Enfeksiyonu
Burun Enfeksiyonu
Burun Enfeksiyonu, burunda yer alan mukus zarının iltihaplanması ile oluşur. Bu neden ile burun kanalları tıkanarak kişi nefes almak konusunda zorluk ...
Bağırsak Enfeksiyonu İlaçları
Bağırsak Enfeksiyonu İlaçları
Bağırsak enfeksiyonu ilaçları, bağırsak enfeksiyonu tedavisinde kullanılan kişiye enfeksiyon ile savunma yaratması amacı ile koruyan ilaçlardır. Bağır...
Ameliyat Enfeksiyonu
Ameliyat Enfeksiyonu
Ameliyat Enfeksiyonu: Ameliyat sonrası, birçok hastalarda enfeksiyon görülmektedir. Hasta ameliyat olduktan sonra, gerekli önlemlerin alınmaması ve...
İdrar Yolu Enfeksiyonu İlaçları
İdrar Yolu Enfeksiyonu İlaçları
İdrar yolu enfeksiyonu ilaçları, idrar yolu enfeksiyonu kendini sık idrara çıkma, ağrılı idrar yapma, idrar yaparken yanma, idrarda kötü koku, idrarda...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Bağırsak Enfeksiyonu Kaç Gün Sürer
Kandaki Enfeksiyon Nasıl Geçer
Vücuttaki Enfeksiyon Nasıl Atılır
Akciğer Enfeksiyonu İyileşme Süreci
Ayak Enfeksiyonu
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Yardım Sayfaları
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Temmuz - 2019